Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Teorija igara". Rad ima 16 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.
SADRŽAJ
strana
I Uvod …………………………………………………………. 2
II Igra, igrač, strategija ………………………………………… 3
III Vrste igara …………………………………………………… 5
IV Prijetnja, obvezivanje i vjerodostojnost …………………… 8
V Vrste strategija …………………………………………….. 10
1. Sprečavanje ulaska ……………………………….. 10
2. Strategija pregovaranja ………………………….. 12
3. Primjena teorije igara …………………………… 13
VI Zaključak …………………………………………………. 15
VII Literatura …………………………………………………. 16
UVOD
Malo je vjerovatno da postoji neko ko nikada nije ušao u sportsku kladionicu da odigra «keca» ili «dvojku» ili igrao igre na sreću na vašaru gdje «svaka dobija».Koliko smo puta čuli uvriježeni izraz «siguran par, dobitak zagarantovan».Ali šta se ustvari krije iza tih parova, tombole, lutrije i kladionice?Krije se nešto što je puno širi pojam od kladionice ili pobjede i poraza.Krije se nauka koja je utkana u sve sfere života.Tu se krije, među običnim ljudima nepoznata, TEORIJA IGARA. Teorija igara predstavlja puno više od osvrta na igru. Teorija igara sadrži strategiju kao najsavršeniji pojam u igri. Šta je to strategija koju primjenjuju igrači u igri? Ko su igrači? Šta je igra? Nas je to zanimalo više nego ostale, pa smo odlučili da pokušamo obraditi tu temu u ovom seminarskom radu. Igra je lijepa stvar, lijepo je biti igrač. Sjajno je biti strateg. Ali samo kad se radi o zabavi. Zamislite da ste u situaciji da vam život ovisi o vašoj strategiji i da vas pogrešna procjena ili rizikovanje može stajati glave. To je već nešto sasvim drugo. To je ono što ćemo vam mi pokušati približiti u ovom sminarskom radu. Još uvijek držite ovaj rad u rukama? To je znak da vas zanima šta imamo reći. Mi smatramo da je interesantno, a vi to
procijenite sami.
Igra, igrač, strategija
U teoriji igara se obrađuje način na koji se dva igrača u igri odlučuju na strategiju, koja procjenjuje namjeru drugog sudionika u igri. Historijat teorije igara seže u daleku '44. godinu prošlog stoljeća, a veže se za njenog tvorca Johna von Neumann-a (J. Nojman 1903.-1957.), koji je porijeklom iz Mađarske. Temeljno djelo iz oblasti strategijskih igara primijenjenih u ekonomiji objavljeno je od strane Johna von Neumann-a, koji je u saradnji sa O. Morgenstern-om objavio djelo pod nazivom «Theory of Games and Economic Behaviour» (Teorija igara i ekonomsko ponašanje). Bazični pojmovi u teoriji su: igra, igrač, strategija i rezultat (ishod).
Igra je aktivnost u kojoj učestvuju ne manje od dva igrača čiji su interesi suprotnosmjerni. Dakle to je situacija u kojoj igrači (sudionici) donose strateške odluke - odluke kod kojih se uzimaju u obzir međusobne akcije i reakcije. Najbolji primjer za pojašnjenje pojma igra su preduzeća, koja međusobno konkuriraju određivanjem cijena ili grupe potrošača, koje se takmiče na aukciji za kupovinu nekog umjetničkog djela.
...
--------------------OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU.---------------------
MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL:
besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!